رنگ, وبلاگ پوشش ابزار

سیلر و کیلر

سیلر و کیلر

سیلر و کیلر :

در راستای آشنایی مخاطبان و یاد آوری مطالب مفید و دستیابی به اطلاعات حرفه نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان تصمیم گرفتیم که در مورد مواد شیمیایی پرکاربرد مطالبی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم که امیدواریم مورد توجه مخاطبین عزیز قرار بگیرد  سیلر چیست؟_ چه کاربردی دارد؟_  از چه اجزایی ساخته شده؟_ کار سیلر چگونه است؟ _ چرا همراه سیلر کیلر نیز اضافه میکنند ؟_چگونه باید از سیلر استفاده کرد ؟                                                  این ها مطالبی هستند که میخواهیم در این قسمت درباره ی آن صحبت کنیم سیلر و کیلر 

 سلولز چیست؟

سلولز جزء اصلی دیواره سلولی همه گیاهان و عمده‌ترین پلیمر موجود در طبیعت است. منبع اصلی سلولز صنعتی چوب و الیاف کتان است. سلولز ماده‌ای است نامحلول ولی بسیار از مشتقات آن محلول‌اند و در صنایع رنگ مانند لاک‌های سلولزی به کار برده می‌شوند. نیترات سلولز یا به عبارتی همان نیترو سلولز از واکنش اسید نیتریک و سولفوریک با سلولز و آبکافت (هیدرولیز) در حرارت و فشار بالا تهیه می‌شود. این محصول از واکنش تحت فشار با اتانل آبگیری می‌شود تا ماده‌ای تولید کند که دارای یازده تا دوازده درصد نیتروژن و پنج درصد آب و سی درصد الکل است.
نیترو سلولز

نیترو سلولز

سیلر چیست ؟

سیلر در واقع یک نوع بتونه مایع بی‌رنگ جهت پر کردن خلل و فرج و منافذ بسیار ریز چوب هست که با چشم غیرمسلح قابل دید نیست و تقریباً رنگ کهربایی یا عسلی شکلی دارد که در ظرف‌های یک و چهار و بیست کیلویی به بازار عرضه می‌شود.

مواد اولیه موجود در سیلر:

ساختار شیمی و مواد اولیه ساخت سیلر عبارت است اززینک استئارات روی، رزین سویدا ویل سؤیا، رزین نیترو سلولز یا همان لاک نیترو سلولز، حلال وایلن بوتیل استات که البته گاهی از اوقات به علت بالا بودن قیمت زینک استئارات روی، بعضی از شرکت‌ها مبادرت به استفاده از کربنات کلسیم می‌کنند که این امر موجب افت کیفیت سیلر شده و نهایتاً  پس از استفاده و اجرا باعث شده تا پس از مدت کوتاهی این محصول دچار ترک خوردگی و پوسته شدن شود.

مخلوط کردن سیلر و کیلر: 

پس از آشنایی با ساختار شیمی و ریز مولکولی سیلر به روش‌های استفاده و اجرای آن می‌پردازیم که مهم‌ترین بخش مطلب آموزشی ما هست. تقریباً سالیان زیادی است که نام سیلر همراه با کیلر عجین شده است و از قدیم‌الایام معمولاً نقاشان ساختمان از این ترکیب برای رنگ‌کاری درهای چوبی مبادرت می‌ورزیدند که در طی فرایند این کار سیلر با کیلر مخلوط شده و مصرف می‌شده سیلر و کیلر : با پیشرفت علم و فنّاوری و گذشت زمان  مخلوط کردن این دو ماده همچنان پا برجاست و فقط روش‌های مصرف این ماده کمی دستخوش تغییر و تحول شده به‌طور مثال استفاده از سیلر به‌ وسیله قلمو به‌مرور دچار تغییر شد و اجرای آن به‌وسیله پیستوله و غلتک هم رایج شد و تنها چیزی که دستخوش تغییر و تحول نشد همین مخلوط کردن سیلر و کیلر بود.
سیلر

سیلر

سیلر و کیلر : همان‌طور که قبلاً  ذکر شد سیلر با خاصیت نفوذ کنندگی در خلل و فرج ریز چوب و حالت پر کنندگی عمل می‌کند که مخلوط کردن کیلر با سیلر علاوه بر آنکه هیچ خاصیت مفیدی ندارد فقط باعث می‌شود تا اصلی‌ترین ماده سازنده سیلر همان زینک استئارات روی به حالت دی اکتیو یا غیرفعال تبدیل شود. ریتارد اصلی‌ترین ماده سازنده کیلر است که در صورتی که با سیلر مخلوط شود سبب می‌شود تا زینک استئارات روی، سیلر و کیلر : حالت الاستیکی خود را از دست داده و به یک لایه شیشه‌ای خشک تبدیل شود به زبان ساده‌تر مخلوط کردن کیلر با سیلر سبب می‌شود تا حالت تلورانس سیلر از بین برود و عمر مفید آن از بین برود پس به خاطر داشته باشید که از مخلوط کردن سیلر با کیلر پرهیز نموده که انجام این کار هیچ سودی برای شما نخواهد داشت. سیلر و کیلر : نکته ی مهمی که در مورد سیلر باید بدانید این است که هیچگاه سیلر را بیشتر از نیاز خود با تینر حل نکنید. ماده اصلی سیلر اگر بیشتر از دو روز در ظرف باقی بماند، در زیر ظرف به صورت گچ ته نشین خواهد شد و در این زمان سیلر هیچ خاصیتی ندارد.
کیلر

کیلر

در ادامه مبحث اشتباه مخلوط کردن سیلر با کیلر اگر بخواهیم دنبال علت‌های آن باشیم شاید اصلی‌ترین دلیل انجام این کار اشتباه افت کیفیت سیلر در سال‌های گذشته بوده در سال‌های قبل سیلرهایی با مارکهای  AW انگلیس، هاویلوکس آمریکا، اکزونوبل هلند، بریتی ایتالیا و … وارد می‌شد که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بودند سیلر و کیلر : و به‌مرور با شروع تحریم‌ها این محصولات تقریباً  کاملاً  نایاب شدند و محصولات تولید داخل روانه بازار شدند در همان ابتدای شروع تحریم‌ها تا سه یا چهار سال بعد هم ماده اولیه سیلر همان زینک (استوارات) روی از شرکت ویانووا (vianova) اتریش وارد می‌شد که آن هم به‌مرور شامل تحریم‌ها شد و شرکت‌های رنگ‌سازی برای ساخت آن به‌شدت سیلر و کیلر : دچار مشکل شدنبه نحوی که حتی سال‌های ۱۳۷۲ و  ۱۳۷۳ سیلر به‌صورت سهمیه بندی بین رنگ‌کاران تقسیم می‌شد و پیدا کردن آن کار بسیار شاقی بود. در این سالها شرکت‌های رنگ‌سازی مجبور به استفاده از کربنات کلسیم بجای زینک  استئارات روی بودند که همین مسئله سبب افت شدید کیفیت در سیلر می‌شد و افراد برای پر کردن این خلأ به راهه‌ای گوناگونی متوسل می‌شدند سیلر و کیلر : که از جمله همین مخلوط کردن سیلر با کیلر بود. به‌مرور و باگذشت زمان محققین با تکیه بر خود باوری و دانش بومی موفق به تولید زینک استئارات روی شدند که با انجام تحقیقات چند ساله و ارزشیابی‌های متعدد خوشبختانه از ابتدای سال جاری رسماً واحد تولید زینک  استئارات روی در پتروشیمی شیراز افتتاح گردید و چند ماهی است که این ماده اولیه در اختیار شرکت‌های رنگ‌سازی قرار گرفته که انشاءا.. به‌زودی شاهد افزایش کیفیت در این محصول خواهیم بود. نکته قابل توجه بعد آن است که به خاطر داشته باشیم مصرف سیلر با هر وسیله‌ای به‌صورت غلیظ کار اشتباهی است سیلر و کیلر : و اینکه در میان عده‌ای این فرضیه اشتباه جا افتاده بشدت کار اشتباهی است سیلر هر چه رقیق‌تر باشد خاصیت نفوذ پذیری بیشتری داشته و نهایتاً  سبب استحکام بیشتر کار می‌شود مخلوط کردن سیلر با کیلر سبب عدم فرو رفت در الیاف چوب می‌شود و مطلب بعد آنکه سطح سیلر از نظر میکروسکوپی سطحی ناصاف و دارای فرورفتگی‌های هماهنگی است که باعث چسبندگی هر چه بیشتر و بهتر پلی استر می‌شود. تینر مناسب برای مخلوط کردن با سیلر، تینر ۱۵٫۰۰۰ است. سیلر و کیلر : مخلوط کردن سیلر با کیلر و یا اجرای کیلر بر روی آن باعث پر شدن سطح ناهمگن میکروسکوپی شده و نهایتاً سبب عدم چسبندگی خوب پلی استر به سیلر می‌شود. برای خرید و تهیه سیلر و کیلر با کیفیت با ما تماس بگیرید . ما بهترین برند های سیلر و کیلر را به شما معرفی کرده و اصالت و سلامت محصولات خود را تضمین میکنیم . برند های واکو از شرکت اطلس فام و همچنین برند پارس سیمین جزو برند های پیشنهادی ما میباشد . POOSHESHABZAR / محصولات پارس سیمین / بررسی تخصصی محصولات پارس سیمین / شرکت اطلس فام / شرکت پارس سیمین   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *