جوشکاری, وبلاگ پوشش ابزار

مواد به کار رفته در الکترود

انواع الکترود
Tungsten

Tungsten

تنگستن

مزایای استفاده از جوشکاری TIG این است که می توان آن را به راحتی برای جوش بیشتر انواع فلزات و همچنین آلیاژها استفاده کرد. شما جوش های کاملا تمیز را دریافت خواهید کرد. جوش TIG یک جوش عالی، تمیز، به علاوه جوش و مرتب را تولید می کند.

ایمنی
قبل از شروع جوشکاری باید اطمینان حاصل کنید که تمام اقدامات احتیاطی ایمن را انجام می دهید. شما نیاز به یک ماسک با کیفیت خوب جوش ترجیحا برای جوشکاری TIG. نور جوش داده شده توسط جوش به اندازه کافی برای سوزاندن چشمان شماست، و می تواند پوست شما را مانند آفتاب سوختگی بسوزاند. اطمینان حاصل کنید که پوشیدن دستکش های چرمی و ست جوشکاری چرمی برای محافظت از دست و گردن خود دارید.

تنگستن

تنگستن یک عنصر فلزی نادر است که برای ساخت الکترودهای TIG (یا GTAW) استفاده می شود. فرایند TIG بر سختی و مقاومت بالای حرارت تنگستن تاکید دارد تا جریان جوشکاری را به قوس برساند، زیرا که بالاترین نقطه ذوب هر فلزی (۳.۴۱۰ درجه سانتیگراد) است. این الکترودهای غیر مصرفی در اندازه های مختلف و طول می آیند و شامل تنگستن خالص یا ترکیبی از تنگستن و سایر عناصر خاکی و اکسیدهای نادر است. انتخاب الکترود برای فرایند TIG بستگی به نوع مواد و ضخامت مواد پایه دارد و اینکه آیا شما جوش با جریان متناوب یا مستقیم جوش داده می شود. این مقاله گزینه های تنگستن را توصیف می کند، چگونه بهترین انتخاب را برای برنامه شما و آماده سازی تنگستن مناسب انتخاب کنید.تنگستن یک فلز بسیار سخت، کمی رادیواکتیو و شکننده است. از آنجا که نام شامل واژه “تنگستن” است، چه چیزی باعث جوش TIG می شود،.

مصارف تنگستن
تنگستن درلامپ، عناصر گرما و موتورهای موشک استفاده می شود. اساسا هر جایی که نیاز به نقطه ذوب بسیار بالا دارد یا نیاز به انتقال برق در دمای بالا مورد نیاز استفاده می شود. در مورد جوش TIG خواص فلز تنگستن اجازه می دهد تا قوس برای حفظ درجه حرارت تا ۰۰۰/۱۱درجه فارنهایت. نقطه ذوب بالا و هدایت الکتریکی عالی الکترودهای تنگستن را از سوزاندن نگه می دارد! خواص منحصر به فرد تنگستن اجازه جوشکاری با قوس گرم تر و سپس نقطه ذوب واقعی تنگستن. استحکام کششی تنگستن بسیار بالا است تا ۵۰۰۰۰۰ پوند در هر اینچ مربع! تنگستن بسیار قوی است و مقایسه آن با فولاد معمولی با ۳۶۰۰۰ پوند استحکام کششی در هر اینچ مربع است! اگر چه فلز بسیار قوی است و همچنین شکننده است.

الکترودهای تنگستن خالص
الکترودهای تنگستن خالص (AWS EWP) دارای ۹۹.۵۰٪ تنگستن هستند، دارای بالاترین میزان مصرف همه الکترودها هستند و به طور معمول ارزان تر از همتایان “alloyed” هستند.

این الکترود ها هنگامی که گرم میشوند، نوک تمیز و تمیز را تشکیل می دهند و برای قوس AC با موج متعادل موجب تقویت قوس زیاد می شوند. تنگستن خالص همچنین پایداری قوس خوبی برای جوشکاری موج سینوسی AC، به خصوص در مورد آلومینیوم و منیزیم را فراهم می کند، اما به طور معمول برای جوشکاری DC استفاده نمی شود.

توریوم

۲٪ توریوم
۲٪ الکترودهای تنگستن (AWS EWTh-2) حاوی حداقل ۹۷.۳۰ درصد تنگستن و ۱.۷۰ تا ۲.۲۰ درصد توریوم هستند. امروزه اغلب این الکترودها مورد استفاده قرار می گیرند. توریوم خواص الکترونی الکترود را افزایش می دهد که باعث می شود که قوس شروع می شود و ظرفیت انتقال بالاتری را به وجود می آورد. این الکترود به مراتب پایین تر از دمای ذوب آن عمل می کند، که منجر به کاهش قابل توجه مصرف می شود و باعث از بین رفتن قوس الکتریکی برای ثبات بیشتر می شود. همچنین دارای سطح پایین تر از آلودگی جوش نسبت به سایر الکترودها است.

بر خلاف تنگستن خالص، این الکترود فقط برای نوع خاصی از جوش AC است اما برای الکترودهای دیجیتال منفی یا قطبی مستقیم بر روی کربن و فولاد ضد زنگ، نیکل و تیتانیوم استفاده می شود.

توریم به طور یکنواخت در سراسر الکترود پراکنده شده است. این یکنواخت بودن به الکترود اجازه می دهد که لبه های تیز را حفظ کند – شکل الکتریکی ایده آل برای جوشکاری فولاد نازک می باشد . توریم رادیواکتیو است بنابراین، همیشه باید هشدارهای تولید، دستورالعمل ها ی ایمنی برای استفاده آن را با دقت اجرا کنید.

تنگستن های توریوم شامل رنگ های آبی ، قرمز می شود

Cerium

۲٪ سریم
۲٪ الکترودهای تنگستن سرایت شده (AWS طبقه بندی EWCe-2) حاوی حداقل ۹۷.۳۰٪ تنگستن و ۱.۸۰ تا ۲.۲۰٪ سریم هستند. این الکترود ها در جوشکاری DC در تنظیمات فعلی کم کارایی بهتر را انجام می دهند اما می توانند به طور معقول در فرآیندهای AC یا DC مورد استفاده قرار گیرند. این تنگستن با قوس الکتریکی فوق العاده آغاز می شود و از جمله کاربرد آن در ساخت لوله ، کار ورق نازک یا کارهایی است که قطعات کوچک و ظریف آن جوش داده شده است. مانند توریم، بهتر است برای جوشکاری فولادهای کربن و فولاد ضد زنگ، آلیاژهای نیکل و تیتانیوم، جایگزین واضح برای الکترودهای ۲٪ توریوم است.

تنگستن خرد شده ویژگی های الکتریکی کمی متفاوت از توریم دارد، اما اکثر اپراتورها نمی توانند تفاوت را بگویند. در این شرایط، اکسید ها به سرعت به گرما در نوک مهاجرت می کنند، حذف محتوای اکسید و حذف مزایای روند آن می پردازند.

تنگستن های سریم شامل رنگ طوسی می شود.

Lanthanum

Lanthanum

۱.۵٪ لانتانات

۱.۵٪ الکترودهای تنگستن lanthanated (AWS طبقه بندی EWLa-1.5) شامل حداقل ۹۷.۸۰٪ تنگستن و ۱.۳۰ تا ۱.۷۰٪ لانتانیوم یا لانتانا است. این الکترودهای دارای قوس الکتریکی عالی، نرخ کم سوزاندن، ثبات قوس خوب و ویژگی های عالی دوباره احتراق – بسیاری از مزایای مشابه با الکترودهای Ceriated. 1.5٪ الکترودهای لانتانتیک نیز بسیار شبیه به ویژگی های رسانایی تنگستن ۲٪ تورتینگ است، به این معنا، در برخی موارد، می تواند ۲٪ thoriated را بدون نیاز به تغییرات برنامه جوش قابل توجهی جایگزین کند.

۱.۵٪ الکترودهای تنگستن lanthanated
ایده آل هستند اگر شما می خواهید بهینه سازی قابلیت جوشکاری خود را. الکترودهای Lanthanated به خوبی در AC یا DC الکترود منفی با یک هدف اشاره کار می کنند و یا می توان آنها را برای استفاده با منابع قدرت موج موج AC استفاده می شود. لانتانا در طول تولید به طور مساوی در طول کل الکترود پراکنده شده است. همچنین دارای یک نقطه دقیق تیز است که مزیتی برای جوشکاری فولاد و فولاد ضد زنگ بر روی دی سی یا AC از منابع قدرت مربعی می باشد.

بر خلاف تنگستن thoriated، این الکترودها برای جوشکاری AC مناسب هستند و مانند الکترودهای سرسیونی اجازه می دهند که قوس را در ولتاژ پایین تر شروع و نگهداری کنند. AC در مقایسه با تنگستن خالص، اضافه کردن ۱.۵٪ lanthana حداکثر ظرفیت حمل حدود ۵۰٪ برای یک الکترود اندازه اندازه را افزایش می دهد.

تنگستن های لانتانیوم شامل رنگ های مشکی ، طلایی ، فیروزه ای می شود.

Zirconium

Zirconium

زیرکونیوم
الکترودهای تنگستن زیرکونیوم (AWS طبقه بندی EWZr-1) حاوی حداقل ۹۹/۱۰ درصد تنگستن و .۱۵ تا ۴۰ درصد زیرکونیم است. یک الکترود تنگستن زیرکونیوم یک قوس بسیار پایدار تولید می کند. این تنگستن ایده آل برای جوشکاری AC است زیرا دارای نوک نازک است و دارای مقاومت بالا در برابر آلودگی است. تحت هیچ شرایطی زیرکونیوم توصیه شده برای جوشکاری DC نیست.

تنگستن های زیر کونیوم شامل رنگ های سبز ، سفید ، قهوه ای می شود.

همه این تنگستن ها در سایز های ۰.۵ ، ۱ ، ۱.۶ ، ۲.۴ ، ۳.۲ ، ۴ ، ۶ ، ۶.۴ ، ۸ ، ۱۰ تولید می شود که بعضی از آنها مصرفی ترند که زیر آنها خط کشیده شده است .

جوشکاری تیگ

جوشکاری تیگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *